Nástroje pro vzdělávání
Výuka v nejčastěji využívaných aplikacích jako jsou Microsoft Teams, Google Gsuite
Webináře
Aplikace Kahoot: Herní kvízy pro děti i dospělé
Zpestřete online nebo prezenční výuku zábavným herním kvízem pro děti i dospělé v aplikaci Kahoot. Uživatelsky přívětivý nástroj lze využít napříč celým spektrem vzdělávacího systému - od nižšího stupně ZŠ po VŠ.
Aplikace Nearpod: nástroj pro interaktivní prezentování
Webová aplikace Nearpod umožňuje tvorbu interaktivních prezentací pro podporu výuky v učebně i na dálku. Klasické (například powerpointové) snímky lze snadno editovat; proložit je kvízem, otevřenou otázkou či anketou. Vyučující tak získá okamžitou informaci o pochopení probírané látky žáky. Nástroj je zdarma a lze jej využívat na všech platformách.
Common Curriculum: nástroj pro plánování a vedení výuky
Common Curriculum je nástroj, který Vám pomůže šetřit čas při tvorbě plánů a příprav do výuky. Nabízí šablony k tvorbě vlastního rozvrhu, umožňuje plány sdílet s ostatními učiteli, žáky i rodiči. Nabízí také možnost vkládání příloh nebo odkazů. Učitel má tak k dispozici denní, týdenní i měsíční plán. Praktický přehled ocení také ředitelé škol.
Disk Google pro vzdělávání na dálku
Jak efektivně využívat Google Disk při vzdělávání na dálku? Jaké funkce by měl každý učitel vyučující v G Suite znát?
Disk Google pro vzdělávání na dálku II
Praktické tipy a triky s prací Google Disk při vzdáleném vyučování a komunikaci mezi učiteli a studenty.
Dokumenty Google pro vzdělávání na dálku
Praktické tipy a rady, jak pracovat v Google Dokumentech, komentářích mezi studenty a učiteli.
Elektronická nástěnka Padlet: jednoduchý pomocník pro vedení projektové výuky online
Trochu hlubší pohled do tajů elektronických nástěnek Padlet a ukázka jejich použití pro projektovou výuku v online podobě. Podíváme se také na problematiku jejich zabezpečení a správného nastavení.
Formuláře Google pro vzdělávání na dálku
Jednoduché tipy s Formuláři Google, které usnadní testování studentů a vybrané látky na dálku.
Formuláře Google pro vzdělávání na dálku II
Praktické tipy a rady, jak při vzdělávání využít Formuláře Google pro tvorbu kvízu pro studenty při práci mezi učiteli a žáky.
Formuláře Google pro vzdělávání na dálku III
Praktické tipy a rady pro společnou práci mezi studenty a učiteli na dálku při práci s Formuláři Google.
Fraus pomáhá: jak pomocí Freda a jeho kamarádů zabít víc much jednou ranou?
Online vzdělávací portál Fred je ideálním pomocníkem pedagogů vyučujících na základních a středních školách. Jedná se o jednoduchý systém pro řízení výuky na dálku. Portál navíc obsahuje multimediální knihovnu s více než čtyřiceti tisíci materiály, která svým rozsahem nemá v českém prostředí obdoby. Spolu se svými kamarády (Flexibooks a Školou s nadhledem) tvoří ucelený vzdělávací ekosystém.
Gramar.in, matika.in, geograf.in a zlatka.in: interaktivní výukové materiály v češtině
Interaktivní online materiály pro výuku češtiny, matematiky (nejen podle metody profesora Hejného), zeměpisu i finanční gramotnosti jsou určeny hlavně pro žáky ZŠ. Naleznete zde stovky úloh s okamžitou zpětnou vazbou. Výhodou je snadná orientace v učitelské zóně s možností dobré diferenciace výuky. K dispozici jsou také podklady pro čtení s porozuměním a podporu kritického myšlení. Velice úspěšný projekt, navíc celý v českém jazyce.
Jak na G Suite
Webinář popisuje, jak spolupracovat na dálku přes Hangouts Meet a jak funguje Google Classroom.
Jak na hodnocení v Google Učebně, písemky a kontrolní testy v Google formulářích
Webinář ukáže, jak na tvorbu testů v Google formulářích a jejich integraci do Google Učebny a také jak lze hodnotit práce v prostředí Google Učebny.
Jak jednoduše na střih videa ve Windows 10
Volně dostupná aplikace Fotky je jednoduchý a intuitivní nástroj pro střih videa, který je součástí OS Windows 10, a který umožní rychlou tvorbu a úpravu videa z různých zdrojů. Aplikace je skvěle využitelná pro přímou výuku, přípravu materiálů a tutoriálů. Ve službě MS Stream lze propojit video s interaktivními testy, vše sdílet a získat tak zpětnou vazbu od žáků. Osvědčený nástroj obohatí nejen online, ale také prezenční a projektovou výuku.
Jak postavit hodinu s využitím ICT
Webinář prozradí, jak využít rozmanité aplikace k sestavení vyučovací hodiny.
Jak využít aplikaci Classtools.net
Webinář představí aplikaci Classtools net a ukáže jak je možné ji využít ve výuce.
Jak využít Trimino a Learningapps ve výuce
Webinář ukáže, jak využít aplikace Trimino a Learningapps ve výuce a jak s pomocí nic vytvářet výukové materiály.
Jak zajistit výuku na dálku – Microsoft Teams (Office 365) a Google Classroom
Jedná se o druhé opakování stejnojmenného úspěšného webináře, ve kterém již budou zapracovány dotazy z prvního konání.
Komunikační a vzdělávací platforma Edmodo
Edmodo je volně dostupná vzdělávací platforma, vzhledem připomínající Facebook. Pro běžného uživatele Facebooku, tj. pro drtivou většinu žáků, je tak její ovládání zcela intuitivní. Z pohledu učitele je Edmodo uživatelsky přívětivější než například Moodle, avšak zároveň nabízí dostatek funkcí pro snadné a efektivní řízení online výuky. Krom diskuzních vláken s žáky, sdílení zajímavých příspěvků, zasílání soukromých zpráv a udělování odznaků za aktivitu lze skrze Edmodo efektivně zadávat testy a jiné druhy cvičení (v odpovědi na naše otázky, tak žáci mohou například nahrát dokument, nebo tabulku, kterou můžeme jako učitelé dále editovat a komentovat). Obzvláště zajímavá je možnost zřízení profilu celé škole - v takovém případě mají žáci doopravdy veškerou výuku na jednom místě (třídy fungují podobně jako facebookové skupiny - stačí se do nich přidat).
Komunikační technologie ClassDojo: Pomocník pro distanční i prezenční výuku
Aplikace a komunikační technologie vhodná pro využití na ZŠ, která jednoduše propojuje učitele, studenty i jejich rodiče. V programu lze využít mnoho nástrojů podporujících výuku online i prezenční formou – rozdělení do skupin, zadávání úkolů, časovač, bodování, a podobně.
Malotřídka on-line: rychlé nasazení MS Office 365
Webinář představí praktické nasazení služeb MS Office365 pro malou školu, včetně Outlooku, OneDrivu a ostatních online aplikací. Vysvětlí, jak rychle importovat větší množství žáků a jaká úskalí Vás s nasazením Office 365 čekají. Doporučujeme také přečtení příručky.
Malotřídka on-line II: Rychlé nasazení MS Teams
Video navazuje na předchozí díl Malotřídka on-line: rychlé nasazení MS Office365. Webinář ukáže praktické nasazení služby TEAMS v Office 365. Jak jednoduše vytvořit tým, jak jej naplnit žáky a učiteli. Webinář Vám ukáže, jak vytvořit online schůzku a zapsat ji do kalendáře i TEAMSu. Ukáže též reálně vyzkoušené praktiky na 1. stupni ZŠ.
Mobilní aplikace pro výuku různých vyučovacích předmětů
Cílem webináře je vzájemná výměna zkušeností a diskuze nad možným a vhodným začleněním podpůrných (mobilních) aplikací ve výuce různých předmětů pro učitele gymnázií, SOŠ a SOU. Půjde především o aplikace, které si učitel může naplnit vlastním obsahem. Zamyslíme se i nad tím, kdy je vhodné takovou aplikaci ve výuce použít. Zaměříme se na využití vhodných moderních a efektivních forem výuky s digitálními technologiemi opět v různých předmětech. Přihlásit se můžete na www.npicr.cz
OneNote – online poznámkový sešit pro práci učitele i žáka
Microsoft OneNote je elektronický poznámkový sešit přístupný z počítače, mobilu či tabletu, díky kterému můžete žákům sdílet výukové materiály, obrázky, kresby, videa, odkazy, aplikace, testy. To vše ve škole i při domácí přípravě. Umožňuje jednoduché zadávání úkolu hromadně pro celou skupinu žáků včetně hodnocení – pomocí známky, obrázku nebo slovního komentáře.
Online komunikace přes systémy Škola online a Bakaláři
Praktický webinář poskytne náměty a nápady, jak vést online výuku prostřednictvím systémů Škola online a Bakaláři. Zabývá se tím, jak používat domácí úkoly, zprávy a nástěnky, dokumenty učitelů i výukové zdroje.
Online výuka a komunikace pomocí systému EduPage
Webinář poskytne vhled do možností online výuky skrze systém EduPage. Webinář se zaměří na základní i pokročilejší funkce a ukáže, jak pracovat s domácími úkoly jak připravit otázky a připojit materiály. Webinář se zaměří též na zadávání testů a jejich vyhodnocování.
Online výuka v MS Teams
Distanční vzdělávání s žáky může být jednodušší, než si myslíte. Poznejte Teams.
Online výuka v ZUŠ s využitím Microsoft Teams a aplikace ZOOM
Tipy, jak zvládnout "na dálku" umělecké vzdělávání v ZUŠ. Nástrojů k výuce umění se naskýtá mnoho. Webinář se zaměřuje na prostředí MS Teams, které zvládá chat, přenos zvuku, videa, záznamy, sdílení souborů, poznámkové bloky, zadání úkolů a jejich vyhodnocování. Webinář přináší příklady využití v hudebním, výtvarném, tanečním i literárně dramatickém oboru. Bude představena možnost výuky tance v aplikaci ZOOM - způsoby zapojení žáků a pedagogů do výuky, včetně spolupráce s hudebním pedagogem. V komentářích pod videem je k nalezení vyjádření Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost k aplikaci ZOOM.
Online tabule s aplikací Microsoft Whiteboard
Webinář ukáže, jak přenést školní tabuli do digitálního světa. Naučí Vás, jak můžete kreslit si a psát tak, aby to viděli ostatní. Tabuli můžete sdílet s žáky, aby do ní mohli psát třeba i z mobilu. Webinář poradí, jak spustit tabuli přímo z prostředí Microsoft Teams. Výsledek si můžete stáhnout a poslat žákům třeba ve formátu pdf. Aplikace Microsoft Whiteboard je opravdu jednoduchá a umí toho hodně.
Písemky v Microsoft Forms, které se samy opravují
V rámci Office 365 existuje aplikace Microsoft Forms pro vytváření kvízů nebo to můžeme také nazvat písemek. Díky tomuto nástroji lze vytvářet písemky, pomocí kterých můžete on-line zkontrolovat znalosti žáků. Test s uzavřenými otázkami se umí sám opravit, vyhodnotit a žákům vrátit zpětnou vazbu. MS Forms umí automaticky generovat otázky, a tak může učiteli usnadnit práci při generování příkladu k procvičovaní. Distribuce je velmi snadná buď pomoci odkazů nebo přímo v aplikaci Teams.
Pokročilá práce při výuce v Google Classroom
V rámci webináře si ukážeme podrobněji práci v rámci produktu Google Classroom. Ukážeme si, jak dělat složitější zadání pro žáky do výuky v rámci Úkolů či úkolů s Kvízem. Nově do aplikace Meet přibyla možnost přehrávat žákům zvuk z videa a ukážeme si tedy jaké jsou možnosti sdílení obrazovky. Podrobněji si také představíme práci s kalendářem a podíváme se trochu i do administrace uživatelských účtů, skupin a aplikací v rámci správcovského nástroje G Suite.
Pokročilá práce při výuce v Microsoft Teams
V rámci webináře si ukážeme podrobněji práci v rámci produktu Microsoft Teams. Probereme správu týmu a řízení studentů v rámci týmu. Představíme si funkci ClassNotebook s možností zadávat dětem úkoly k vypracování i v jejich fyzických pracovních sešitech či využít doplňovačky, které máte ve formě PDF dokumentů či obrázků. Podíváme se také detailněji na vytváření kvízů v Microsoft Forms, kde můžeme zadávat i automaticky opravované příklady z matematiky. Na závěr bude větší prostor na dotazy a zmíněny budou i některé novinky, které Microsoft v rámci tohoto produktu chystá.
PowerPoint jak ho neznáte: Efektivní prezentace do výuky patří
PowerPoint má většina učitelů zažitý (a naučený) jako nástroj na tvorbu základních prezentací s klasickými snímky a možná několika animacemi. Nejvyužívanější prezentační software ovšem nabízí mnohem víc. Pracovat můžete s online hlasováním, 3D modely i nahráváním obrazovky. V PowerPointu vytvoříte multimediální výukové materiály, sestřiháte video nebo vytvoříte komiks. A nové funkce i doplňky stále přibývají.
Proč a jak vytvářet podcasty pro žáky
Podcast (audio záznam hlasu) je efektivní a moderní způsob předávání informací. Jeho poslech je pro děti mnohem osobnější než psaný text. Lze ho využít pro motivaci, zadávání úkolů, předávání učiva nebo slovní hodnocení. Praktický webinář pro začátečníky v této oblasti ukáže, jak připravit a natočit první podcast a poslat jej žákům.
Socrative - jednoduchý online nástroj pro testování a procvičování
Webová aplikace Socrative je jednoduchý nástroj pro vytváření testů s možností automatického vyhodnocení vhodný pro 2. stupeň ZŠ a SŠ. Testy lze využít ke klasickému prověřování znalostí, ale i k průběžnému procvičování učiva. Webinář vysvětlí, jak s nástrojem pracovat a jak vytvořit jednoduchý test pro žáky.
Tipy a triky pro vzdělávání na dálku
Praktické tipy a rady, jak efektivně využívat Google aplikace vzájemně provázané mezi sebou při vzdělávání na dálku.
Učíme online v Microsoft Office 365: Tipy a triky pro OneDrive
V tomto webináři se zaměříme na jednu z nejdůležitějších částí systému Office 365, a to OneDrive. Ukážeme si, že to není zdaleka jen „online flash disk“. Úložiště nabízí skvělé nástroje pro zálohování, obnovu dat, spolupráci, sdílení a mnoho dalších věcí, které můžeme pro online výuku využít. Prezentovat budeme jeho konkrétní využití ve výuce na SŠ. Seminář proběhne 19. 5. od 14:00
Úvod do Google Učebny
Základy práce s Učebnou - vytvoření třídy, zadávání úkolů a jejich kontrola.
Wizer.me: online pracovní listy i testy pro žáky v jednoduchém programu
Webinář ukáže, jak jednoduše vytvořit poutavý pracovní list a vystavět strukturu vyučovací hodiny. V jediné aplikaci “Wizer.me” získáte cenný nástroj pro vytvoření pracovních listů, testů, ale i okamžitou zpětnou vazbu bez zdlouhavého a složitého opravování úkolů.
Wizer.me II: Komunikace se studenty a sdílení pracovních listů
Webinář navazuje na 1. díl. Zaměří se na práci s již vytvořeným pracovním listem. Bude se zabývat komunikací se žáky a ukáže aplikaci i z pohledu studenta. Zároveň poskytne bližší a komplexnější návod pro práci s tímto programem.