×

Rodiče

Současná situace je velkou výzvou nejen pro děti a učitele, ale i rodiče. Proto přinášíme inspiraci, jak pracovat s dětmi doma, jak jim stanovit denní rytmus a jak trávit volný čas v omezeném režimu. Nápady na konkrétní učební zdroje naleznete v záložce Zdroje

online-vyuka 

Proč by to nešlo dnes, když to šlo před 80 lety?

 

Buď Ideální!

Organizace Pionýr připravila pro všechny děti bez ohledu na skutečnost, zda jsou či nejsou pionýři, soubor her obsahujících úkoly, které vedou děti k sedmi pionýrským ideálům.
budidealni.pionyr.cz

Český rozhlas

Český rozhlas připravil portál "zábava i poznání s rozhlasem" s inspirativním výběrem pro volný čas malých i velkých.
portal.rozhlas.cz/vyber

ČOSIV

Na stránkách České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání naleznete desatero pro rodiče dětí se speciálními vzdělávacími potřebami, neboť situace rodičů dětí se SVp je při současných opatřeních proti šíření nemoci COVID-19 velmi specifická.
cosiv.cz

ČT Déčko

Webový portál pro děti ČT Déčko nabízí kromě dětem přizpůsobených informací o koronaviru velké množství nejrůznějších aktivit, výuky cizích jazyků, her, úkolů, zajímavých pořadů, videí atd.
decko.ceskatelevize.cz

ČT Edu

Portál nabízí přes 3 000 vzdělávacích videí z pořadů České televize. Videa jsou přehledně rozdělena podle stupňů, předmětových oblastí i témat.
www.ctedu.cz

Denní řád

I v období domácí výuky je důležité zachovat dětem pravidelný řád. Na internetu naleznete spoustu inspirace, jak takový řád nastavit. Vždy by měl obsahovat pohyb na čerstvém vzduchu, vymezený čas na soustředěnou práci, zapojení se do péče o domácnost i prostor pro volnou hru. Důležité je regulovat čas, který děti stráví u televize, telefonů a počítačů. Editovatelný vzorový denní plán v angličtině naleznete na odkazu níže. Zvláště pro malé děti můžete společně vyrobit obrázkový program dne s vlastními ilustracemi nebo fotkami dítěte při konkrétních činnostech. Inspirace mimo jiné třeba na Pinterestu. mommyhood101.com pinterest.com

DDM hl. m. Prahy

Po dobu trvání mimořádných opatření začal DDM hl. m. Prahy umisťovat na webové stránky a facebooky jednotlivých středisek online vzdělávací aktivity – videa, návody, hry atp. Jednotlivé příspěvky v názvu obsahují oblast zaměření, kterého se týkají.
www.ddmpraha.cz

DofE

Mezinárodní cena vévody z Edinburgh (DofE) je program pro mladé ve věku 14 až 24 let, kteří se chtějí rozvíjet a dát svému životu řád. Byl založen britskou královskou rodinou a spočívá v pravidelném plnění aktivit v oblastech: pohyb, dovednosti a dobrovolnictví a splnění předem daných cílů. Tyto aktivity se dají dělat i z domova a účastník za jejich zvládnutí získá mezinárodně uznávaný certifikát.
www.dofe.cz

E-knihy a audio knihy zdarma

Městská knihovna v Praze poskytla zdarma ke stažení 1306 knih. Bezplatné audioknihy najdete na stránkách Českého rozhlasu.
databazeknih.cz
temata.rozhlas.cz/ctenarskydenik

Fórum rodičů

Poradenství se školou na dálku pro rodiče i žáky a učitele zdarma a anonymně.
www.rodiceonline.cz

Hry a cvičení vhodné pro předškoláky – ZŠ a MŠ Hranice, Šramotovo

ZŠ a MŠ Hranice, Šromotovo připravila na svých stránkách část věnovanou hrám a cvičením vhodným pro předškoláky, které poslouží k rozvoji smyslového vnímání, paměti, představivosti, k rozvoji myšlení a řeči a také matematických představ.
www.zssromotovo.cz

iRozhlas

Desatero – jak zvládnout stres připravil Český rozhlas ve spolupráci s psychologem Daliborem Špokem.
www.irozhlas.c

Junák – český skaut

Oddílová činnost skautů byla pozastavena, ale skauti pro rodiče připravili web „program na doma“ plný aktivit pro rodiče s dětmi!
www.skaut.cz

Kidtown.cz

Desatero – jak mluvit s dětmi o koronaviru pro Kidtown.cz vypracovala Jana Vyhlídalová ve spolupráci s psychologem Štěpánem Vymětalem, členem Stálého výboru pro psychologii krizí, katastrof a traumatu EFPA.
www.kidtown.cz

Linka bezpečí

O tom, jak zvládnout s dětmi aktuální situaci a kde v případě potřeby hledat pomoc se dočtete na webu Linky bezpečí.
linkabezpeci.cz

Masarykova univerzita

Na Masarykově univerzitě zkoumá Julie Dobrovolná se svým patnáctičlenným týmem stres. Na webu universitas.cz podrobně radí, jak aktuální zátěžovou situaci zvládnout.
ww.universitas.cz

Mít kam jít

Sdružení pracovníků domů dětí a mládeže v ČR připravilo portál pro sdílení aktivit, nápadů, návodů, cvičebních lekcí a především dobré mysli od středisek volného času / domů dětí a mládeže z Čech,Moravy i Slezska. Aktivity jsou tříděny podle věku a zaměření, obsahují odkazy na zdroj, který nám materiál poskytl. mitkamjit.cz

Nadace J&T

Nadace J&T spustila grant pro rodiny s dětmi, kterým v souvislosti s opatřením vlády v důsledku hrozby nákazou Covid-19 významnou měrou klesly příjmy a mají kvůli tomu potíže s úhradou nájmu nebo splátkou hypotéky. Jako formu pomoci zvolili podporu bydlení, které je pro rodiny nejdůležitější. Žádosti se přijímají od pondělí 23. 3. a budou vyřizovány ve zrychleném procesu.
www.nadacejt.cz

Nalož si!!

Hra od Asociace turistických oddílů mládeže pro všechny, kteří nechtějí doma zahálet a dávají přednost dobré zábavě a neobvyklým zážitkům. Stačí splnit zadané úkoly, a nejen že se děti pobaví, ale mohou vyhrát i některou z cen. Největší výhrou ale pro každého určitě bude dobře strávený volný čas.
www.nalozsi.cz

Náměty – nápady – inspirace – nejen pro vychovatelky školních družin

Publikace NPI ČR přinášející mnoho tipů na zábavné výukové aktivity s dětmi.
www.midv.cz

Natama

Odborná organizace Institut rodinné péče Natama se 17 let zabývá pomoci dětem a rodinám v obtížných rodinných a dalších situacích. Nyní vydali článek pro rodiče, prarodiče, starší sourozence, tety, strýce a všechny dospělé, kteří si nejsou jisti, jak s dětmi o koronaviru mluvit - Jak pomoci našim dětem rozumět tomu, co se děje s COVID-19 "Malý návod pro rodiče, prarodiče, starší sourozence (pdf)".
www.natama.cz

Nautis - domácí vzdělávání s dětmi s PAS

Speciálně pedagogické centrum Nautis připravilo soubor článků na téma domácího vzdělávání v době koronavirové pandemie.
Brožura

NEZkreslená věda – Akademie věd ČR

Ojedinělý popularizačně-vzdělávací cyklus Akademie věd České republiky. Krátká animovaná videa tematicky zaměřená na vědu a poznání edukační a zábavnou formou přibližují zajímavé jevy z vědní oblasti (nejen) studentům a pedagogům středních škol. První 10dílná série NEZkreslené vědy vznikla v roce 2014. Četné pozitivní ohlasy od pedagogů a studentů středních škol a gymnázií byly motivací pro vznik neméně úspěšné série z roku 2015 NEZkreslená věda II a série z roku 2016 NEZkreslená věda III. Všemi díly provází nezaměnitelný komentář Pavla Lišky.
www.otevrenaveda.cz

NIC.CZ

Jak se nejen v době koronaviru bavit na internetu bezpečně.
www.nic.cz

O2

Firma O2 nabízí od 16. 3. 2020 vzhledem k nouzovému stavu neomezená data zdarma a O2TV za 1 Kč na jeden měsíc. S O2TV získáte přístup k seriálům a filmům z produkce HBO, dětským pořadům, dokumentům i zpravodajství.
www.o2.cz

Ověřeno rodiči

Portál, který rodičům nabízí skutečně ověřené aktivity pro rodiny s dětmi.
overenorodici.cz

Portál

Na webu nakladatelství Portál nyní naleznete pracovní listy k nejrůznějším tématům ke stažení zdarma.
portal.cz

Předškoláci.cz

Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.
www.predskolaci.cz

Psychohygiena a timemanagement

Vydařený pracovní list o tom, jak zvládnout náročné období pandemie.
psychoterapieA

Psychologický ústav Akademie věd ČR

Psychologický ústav AVČR na svém facebookovém profilu zveřejňuje podnětné informace a praktické rady k psychohygieně, která je v krizovém období o to důležitější.
www.facebook.com/psu.cas.cz

Rádio Junior

Stanice Českého rozhlasu pro děti, Rádio Junior, nabízí mnoho pořadů, pohádek a aktivit nejenom přímo na vlnách rozhlasu, ale i na svém webu a v mobilní aplikaci.
junior.rozhlas.cz

Salmondo

Aplikace obsahuje řadu psychologických metod, které žákům pomohou s rozhodnutím o jejich budoucnosti. Ať už jde o testy osobnosti, zájmové orientace, metody vycházející z pozitivní psychologie či ověřené manažerské techniky. Protože jeden test vám neřekne, kým máte být. Kombinace více vhodně zvolených metod však z různých úhlů pohledu napoví, v jaké životní roli můžete být šťastní. Aplikace nyní zdarma.
www.salmondo.cz

Studenti studentům

Studenti a studentky vysokých škol, pedagogové a jiní odborníci pomáhají zdarma ostatním v době koronaprázdnin s úkoly do školy.
www.studentistudentum.cz

Svět volného času

Na této stránce naleznete seznam mnoha volnočasových aktivit, které mohou ve své činnosti využít nejen střediska volného času, neziskové organizace pracující s dětmi a mládeží či školy, ale i rodiče.
www.svetvolnehocasu.com

T-Mobile

T-Mobile nabízí od 18. 3. 2020 možnost aktivovat neomezená data prostřednictvím aplikace Můj TMobile. Nabídka platí i pro podnikatele, kteří nevyužívají výhod plynoucích z rámcových smluv.
www.t-mobile.cz

UčíTelka – Česká televize ve spolupráci s MŠMT

Česká televize v pondělí 16. března spustila projekt s názvem UčíTelka aneb Když děti učí telka. Každý den čeká na programu ČT2 od 9 do 12 hodin na žáky prvního stupně základních škol vyučování prostřednictvím televizní obrazovky. V úterý a ve čtvrtek pak dětem s přípravou na přijímací zkoušky pomůže na ČT1 pořad Škola doma.
www.ceskatelevize.cz/porady/13394657013-ucitelka

Virtuálně do muzea

Národní muzeum vám online otevírá své výstavy, které jsou v tuto chvíli uzavřeny důsledkem preventivních opatření proti šíření koronaviru. Postupně vám zde představíme několik výstavních projektů, které se nacházejí v našich momentálně nepřístupných objektech. Těšit se tak můžete nejen na výstavy z Historické a Nové budovy Národního muzea, ale i z Náprstkova muzea asijských, amerických a afrických kultur či Českého muzea hudby.
www.nm.cz

Zodpovědná výuka

Nejrůznější nejen montessori pomůcky vhodné pro vzdělávání doma i ve škole - nyní mnohé ke stažení zdarma.
zodpovednavyuka.cz