×

my image

Vzdělávání #NaDálku

Rozcestník Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy s nástroji pro online vzdělávání. Nabízíme inspiraci, aktuální informace a zkušenosti ke vzdělávání na dálku. Pomáháme učitelům učit. Propojujeme žáky a studenty se školou. Snažíme se poradit všem včetně rodičů. Web je průběžně aktualizován.

Nejčastější dotazy k aktuálním opatřením ke koronaviru naleznete na webu MŠMT.

Nová výuková videa "Přijímačky bez obav" na Youtube kanálu MŠMT‼️

Podpůrná kampaň MŠMT, jejímž cílem je pomoci uchazečům při přípravě na jednotnou přijímací zkoušku. Videa vznikla ve spolupráci s iniciativou Otevřeno. Videa naleznete zde . Oficiální informace k přijímacím zkouškám a další výukové materiály naleznete na tomto webu v záložce MZ a JPZ.

Speciál NPI k uvolňování mimořádných opatření ve školství

V novém Speciálu přinášíme kromě tipů a zdrojů pro distanční výuku také informace k uvolňování mimořádných opatření v oblasti školství, harmonogram otevírání škol či soubor hygienických a bezpečnostních podmínek pro školy.

npi.cr

Webináře

Portál byl nově rozšířen o sekci věnující se připravovaným a dostupným již realizovaným webinářům.

Naleznete zde webináře zaměřené na oblast jak vzdělávat a hodnotit, dále na práci s nástroji pro vzdělávání a komunikaci, oblast pomoci školám a v neposladní řadě webináře se zaměřením na vzdělávací oblasti.

Připravované webináře

Jak jednoduše na střih videa ve Windows 10

Volně dostupná aplikace Fotky je jednoduchý a intuitivní nástroj pro střih videa, který je součástí OS Windows 10, a který umožní rychlou tvorbu a úpravu videa z různých zdrojů. Aplikace je skvěle využitelná pro přímou výuku, přípravu materiálů a tutoriálů. Ve službě MS Stream lze propojit video s interaktivními testy, vše sdílet a získat tak zpětnou vazbu od žáků. Osvědčený nástroj obohatí nejen online, ale také prezenční a projektovou výuku. Webinář začíná 26. 5. 2020 ve 14:00

youtube.com/projektsypo

Aplikace Nearpod: nástroj pro interaktivní prezentování

Webová aplikace Nearpod umožňuje tvorbu interaktivních prezentací pro podporu výuky v učebně i na dálku. Klasické (například powerpointové) snímky lze snadno editovat; proložit je kvízem, otevřenou otázkou či anketou. Vyučující tak získá okamžitou informaci o pochopení probírané látky žáky. Nástroj je zdarma a lze jej využívat na všech platformách. Webinář začíná 27. 5. 2020 ve 14:00

youtube.com/projektsypo

Komunikační a vzdělávací platforma Edmodo

Edmodo je volně dostupná vzdělávací platforma, vzhledem připomínající Facebook. Pro běžného uživatele Facebooku, tj. pro drtivou většinu žáků, je tak její ovládání zcela intuitivní. Z pohledu učitele je Edmodo uživatelsky přívětivější než například Moodle, avšak zároveň nabízí dostatek funkcí pro snadné a efektivní řízení online výuky. Krom diskuzních vláken s žáky, sdílení zajímavých příspěvků, zasílání soukromých zpráv a udělování odznaků za aktivitu lze skrze Edmodo efektivně zadávat testy a jiné druhy cvičení (v odpovědi na naše otázky, tak žáci mohou například nahrát dokument, nebo tabulku, kterou můžeme jako učitelé dále editovat a komentovat). Obzvláště zajímavá je možnost zřízení profilu celé škole - v takovém případě mají žáci doopravdy veškerou výuku na jednom místě (třídy fungují podobně jako facebookové skupiny - stačí se do nich přidat). Webinář začíná 28. 5. 2020 ve 14:00

youtube.com/projektsypo

Co na webu najdete

  • Nevíte, jak začít? Přečtěte si postupy pro školy v období vzdělávání na dálku, jak je připravilo MŠMT, a podívat se můžete i na doporučení dalších organizací ve vzdělávání.
  • Hledáte vhodný nástroj pro komunikaci mezi učiteli, žáky a rodiči?
  • Víte, co chcete učit, ale chybí Vám učební materiály? Nabízíme přehled podle předmětů.
  • Chcete se v učení online zlepšovat? Projděte si kurzy, zdroje a nástroje na podporu práce pedagogů.
  • Nejste na to sami, spojte se s ostatními. Najdete zde komunikační kanály na školy, kolegy a kolegyně, odborné poradce, zdroje příkladů dobré praxe, tipy a triky, jak vše zvládnout.
  • Jste rodič a hledáte pomoc a podporu v současné situaci? Máme pro Vás tipy a nápady, jak na to.
  • Podívejte se na informace k přípravě na maturitní a jednotnou přijímací zkoušku.
  • Hledáte doporučení pro online výuku na vysokých školách?

Přechod k online výuce nemusí být náročným procesem 

Existujících materiálů je mnoho, jsou často roztříštěné a jejich kvalita může být různá, stejně tak existuje i mnoho způsobů, jak spolu můžeme v digitálním prostoru komunikovat. Tento web si klade za úkol poskytnout základní orientaci v dostupných nástrojích a zdrojích informací, jejichž využití napomáhá vzdělávat se s pomocí digitálních technologií. Na tomto webu naleznete nástroje pro komunikaci, které můžete využít k zadávání úkolů, distribuci a opravě testů nebo domácích úkolů, ale i ke sdílení dobré praxe. Zároveň zde naleznete i online vzdělávací zdroje, které mohou žáci využívat k vlastnímu vzdělávání. K dispozici jsou též odkazy na weby, kde je možné si procvičovat učivo v rozličných oblastech. V neposlední řadě zde naleznete odkazy na metodické weby a portály s výukovými materiály. Výběr konkrétních komunikačních nástrojů a zdrojů online výuky je na rozhodnutí jednotlivých škol.

Od 17. 3. 2020 je realizována série navazujících webinářů věnovaných problematice distančního vzdělávání. Webináře se věnují praktickým a využitelným postupům a návodům, jak mohou školy online výuku v průběhu karantény realizovat, jak složité a časově náročné to je, jaké konkrétní technologie mohou k online výuce využít. V rámci této série webinářů, kdy jeden webinář bude trvat přibližně půl hodiny, jsou zváni různí hosté, kteří Vám ukáží příklady dobré praxe. Webináře budou přenášeny živě na YouTube projektu SYPO, záznamy budou umístěny i na webu.