×

Komunikace

Komunikační nástroje jsou základní infrastrukturou pro komunikaci s žáky a studenty. Většina z nich umožňuje vést hodiny, zadávat úkoly a vyhodnocovat je.

Výběr konkrétních komunikačních nástrojů online výuky je na rozhodnutí jednotlivých škol.

 

Avaya Spaces

Licence: bezplatná

Nástroj podporující videohovory do 200 uživatelů a umožňující vytvořit samostatné třídy, včetně sdílení obsahu a prezentace, vkládání dokumentů a zadávání úkolů. Aplikace je v angličtině.

news.avaya.com

Bakaláři

Licence: nutná licence

Nejrozšířenější školní systém v ČR. Komunikaci mezi školou a rodinou řeší modul Internetová žákovská knížka. Kromě informací o prospěchu, docházce či úkolech umožňuje také omlouvání žáků, sdílení studijních materiálů či hromadné rozesílání informací rodičům. Aplikace je nově dostupná také v bezplatné mobilní verzi. V rámci projektu Sypo pro Vás byl zároveň připraven i webinář Online komunikace přes systémy Škola online a Bakaláři.

www.bakalari.cz

Classflow

Licence: nutná licence

Umožňuje vytvořit vlastní lekci, online tabuli (kterou můžete také v reálném čase nasdílet), kvízy, testy a další. Služba je dostupná i v českém jazyce.

www.classflow.com

CollBoard

Licence: volně dostupné

Nástroj umožňuje připravit si tabuli a sdílet ji se žáky přes Messenger, WhatsApp, nebo přímým odkazem v emailu.

collboard.com

Discord

Licence: volně dostupné

Umožní učiteli nasdílet žákům a studentům svou PC obrazovku. Současně nabízí univerzální hlasový a textový chat, který lze spustit jak na počítači, tak na mobilu.

discordapp.com/download

Edmodo

Licence: volně dostupné

Komunikační nástroj v anglickém jazyce umožňující distanční vzdělávání. Nabízí možnost sdílení materiálů, zasílání úkolů, vytváření lekcí, zasílání zpráv atp.

new.edmodo.com

Edookit

Licence: nutná licence

Nástroj umožňující učitelům komunikovat s žáky i rodiči, vkládat výukové lekce a materiály, zadávat úkoly i testy a následně je hodnotit. Edookit umožňuje odeslat rodičům a žákům zprávu, která je určena k potvrzení a nahrazuje podpis rodiče. Učitel po odeslání zprávy vidí, kdo jí již potvrdil. Učitel může současně se odeslat i e-mailovou notifikaci rodiči na vložený záznam.

www.edookit.com

Edupage

Licence: nutná licence

Školní systém Edupage má integrovanou možnost vkládání úloh, třídního chatu, vytváření online testů atp. Aplikace je nově dostupná také v bezplatné mobilní verzi.

www.edupage.org

Facebook

Licence: volně dostupné

Umožňuje tvorbu skupin, kam lze vkládat videa, soubory, lze využívat messenger, zdávat úkoly. Je zdarma. Nutná registrace jednotlivých účastníků starších 13 let.

www.facebook.com

Google Classroom

Licence: volně dostupné

V rozhraní lze vést videokonference, telefonáty, zadávat úkoly, sdílet materiály atp. V rámci balíku aplikací Google je vhodné využít Google Classroom, ve které lze vytvářet kurzy, komunikovat a zadávat úkoly, sdílet obsah. Stačí vytvořit kurz – rozhraní a přizvat studenty pomocí kódu. Jednoduché návody jak aplikaci používat naleznete na webu společnosti Google Vzdělávání pro školy. Komunitně se návodům věnuje například i web www.tybrdo.cz. V rámci projektu Sypo pro Vás byl připraven webinář Úvod do Google Učebny.

classroom.google.com

H-Edu

Licence: nutná licence

Systém umožňuje vytvářet pracovní listy, gradované testy, nabízí celoobrazovkový interaktivní mód a metodickou podporu učitelům a to v oblastech Hejného metody v matematice, s Robotem Emilem v informatice na 1. stupni a Inspiromatem efektivní výuky v oblasti přírodních věd, badatelství, pisatelství a matematice.

h-edu.cz

Hangout meet

Licence: je pro všechny školy s Google Apps for edu nyní k dispozici

Školy, které využívají balíček GoogleSuits, mají během nouzových oaptření upravený free limit z 10 na 250 účastníků pro využití služeb Google Meet a Google Hangouts při využití videokonference.

meet.google.com

ITester

Licence: volně dostupné

Online aplikace, která umožňuje vytvářet testy na míru pro použití ve školách. Umožňuje snadné a rychlé vytváření testů, jejich správu a distribuci žákům a studentům. Součástí aplikace je také komplexní správa uživatelů a okamžitý přehled o výsledcích a následný reporting. Nástroj na vytváření testů je nyní zdarma.

www.itester.cz

Kahoot

Licence: volně dostupné

Nástroj na vytváření kvízu a testů. Vzhledem k mimořádným opatřením zpřístupnil své služby v plné verzi bezplatně. Dostupná je rovněž intuitivní aplikace pro mobilní telefony. Aplikace není dostupná v českém jazyce.

kahoot.com

Microsoft Teams

Licence: bezplatná licence

Pro vzdálenou výuku můžete využít nástroj Microsoft Teams, který je součástí zdarma dostupné sady Microsoft Office 365 A1 pro školy. Skrze Teams můžete dělat online hodiny s podporou školní tabule, sdílení pracovní plochy nebo prezentace s možností automatického nahrávání hodiny a jejího uložení. Mimo to je součástí Office 365 i úložiště souborů OneDrive, aplikace Office Online, nástroj Microsoft Forms pro tvorbu online písemek, které se samy opravují nebo aplikace OneNote pro elektronické přípravy do hodin. Službu Office 365 si můžete zdarma zajistit na www.office365proskoly.cz (celá registrace nezabere více jak 5 minut) nebo napište na skolstvi@microsoft.com. Příručku k aplikaci Teams i ostatním naleznete na www.aka.ms/prirucky a případové studie z českých škol na využívání aplikací Teams a další najdete na www.skolanadalku.cz. V rámci projektu Sypo pro Vás byl připraven webinář Online výuka v MS Teams.

www.skolanadalku.cz

Moodle

Licence: volně dostupné

Moodle je nástroj, který umožňuje vytvořit vzdělávací hodiny. Pro svůj předmět zde můžete sdílet materiály, vytvářet domácí úkoly, vytvářet i opravovat testy, komunikovat s žáky i rodiči. Neplacená varianta má možnost videokonferencí do počtu 10 účastníků. Moodle je jedním z nejvíce využívaných nástrojů na českých školách.

moodle.org

OBS Studio

Licence: volně dostupné

Otevřený software pro nahrávání videí a živé vysílání, které umožňuje např. Snímat pokrok žáka v aplikacích a zaznamenávat doprovodný komentář.

obsproject.com/cs/download

Padlet

Licence: bezplatná licence

Internetová platforma nabízí virtuální tabuli s mnoha funkcemi umožňující například vytvářejte nástěnky, dokumenty a webové stránky, které jsou snadné pro čtení i přidávání příspěvků.

padlet.com

Quizizz

Licence: volně dostupné

Webová aplikace vhodná pro vytváření vlastních kvízů a her.

quizizz.com

Quizlet

Licence: volně dostupné

Webová aplikace vhodná pro vytváření vlastních kvízů a her. Vhodná též pro procvičování anglického jazyka.

quizlet.com

Samepage

Licence: volně dostupné

Nástroj v českém jazyce, který umožňuje komunikaci s žáky na dálku, video konference, živé dokumenty, chat, sdílení souborů, atp. I tento výrobce uvolnil placenou verzi zdarma až do konce školního roku pro všechny školy a vzdělávací instituce.

www.samepage.cz

Singer

Licence: volně dostupné

Software602 od května uvolnil pro potřeby všech typů škol a pedagogy zdarma nástroj Signer pro vytváření, úpravy a podepisování elektronických dokumentů a pohodlnější zasílání těchto dokumentů přes datové schránky. Rádi bychom tuto informaci dostali k co největšímu počtu vzdělávacích institucí.

signer-pro-skoly-a-osvc

Skype

Licence: volně dostupné

Lze využít pro pořádání videokonferencí a chatování. Platí omezení pro 50 účastníků videohovoru. Videotutoriál: youtube

www.skype.com

SMART Learning Suite Online

Licence: bezplatná licence

ástroj je vhodný pro komunikaci, sdílení materiálů, zdávání úkolů a další práci s žáky a studenty. Žáci mohou na zadaných úkolech pracovat samostatně nebo ve skupinách. Nástroj je dostupný pouze v anglickém jazyce, nicméně nabízí velmi intuitivní prostředí. Videotutoriál: youtube

suite.smarttech-prod.com/login

Socrative

Licence: volně dostupné

Aplikace vytvořená přímo pro školní účely umožňující vytváření kvízů, u kterých můžete jednoduše sledovat jednotlivé výsledky všech svých studentů.

socrative.com

Viber

Licence: volně dostupné

Komunikační aplikace Viber nabízí učitelům možnost zorganizovat si vyučování online. Stačí vytvořit komunitu, přidat do ní libovolný počet studentů a sdílet s nimi zadání ve formě příspěvků nebo videí. Studijní materiály se přidávají ve formě přiložených dokumentů, fotografií, videí, namluvených hovorů nebo videí. Rovněž lze sdílet jakékoliv linky. Učitel sám rozhoduje, jaké jsou podmínky pro přispívání studentů. www.viber.com

www.viber.com/

Webex - Cisco

Licence: volně dostupné

Umožňuje videokonference, chat a další funkcionality podobně jako Skype. Rozhraní je zdarma a umožňuje zahrnout až 100 účastníků. Aplikace není v českém jazyce. Nástroj má oporu v projektu Jedeme online!, který nabízí nejen postup, jak s CISCO WEBEX správně pracovat, ale i pomoc IBM dobrovolníků, kteří pomáhají vaši výuku rozjet. Podporu vyučujících v začátcích považuje projekt za nejdůležitější. Proto je každé škole přidělen dobrovolník, který pomáhá zaškolit vyučující, testuje s nimi fungování a pomáhá během používání.

www.webex.com

WhatsApp

Licence: volně dostupné

Umožňuje tvorbu skupin, kam lze vkládat videa, soubory, využívat messenger, zadávat úkoly. Je dostupný zdarma s naslovanou aplikací. Jeho užívání je limitováno věkem 16 let.

www.whatsapp.com

ZOOM

Licence: volně dostupné

NÚKIB varuje uživatele před využíváním této aplikace. Bylo zveřejněno upozornění na rizika online konferenčních služebÚlohy k lekcím UčíTelky - ČŠI InspIS SET

Licence: volně dostupné

Učební úlohy k televizním lekcím je možné využívat jako vhodnou součást učebních aktivit škol, ale používat je mohou i rodiče s dětmi. Děti ji mohou používat i samostatně. Aplikace s úlohami je vytvořena pro chytré mobilní telefony.

Nabízíme

InspIS SET je platformou České školní inspekce pro ověřování výsledků žáků. Systém je možné využít jak pro distanční testování žáků (modul školního testování), tak i přímo žáky jako jeden z nástrojů pro jejich domácí přípravu (modul domácího testování). Součástí systému InspIS SET je databanka znalostně i dovednostně zaměřených testových úloh.

www.csicr.cz

Škola OnLine

Licence: nutná licence

Škola OnLine je moderní školní informační systém, který umožňuje uživatelům tohoto systému mimo jiné komunikovat, sdílet výukové materiály a pracovat s domácími úkoly, při zachování vysokého uživatelského komfortu. Jedná se o webovou aplikaci, což znamená, že je dostupná 24 hodin denně prostřednictvím Internetu, a to při využití pouze běžného webového prohlížeče, bez nutnosti jakékoliv další instalace. Škola OnLine je také dostupná v bezplatné mobilní aplikaci pro všechny mobilní platformy. V rámci projektu Sypo pro Vás byl zároveň připraven i webinář Online komunikace přes systémy Škola online a Bakaláři. Více informací naleznete na

www.skolaonline.cz.