×

my image

Vzdělávání #NaDálku

Rozcestník Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy s nástroji pro online vzdělávání. Nabízíme inspiraci, aktuální informace a zkušenosti ke vzdělávání na dálku. Pomáháme učitelům učit. Propojujeme žáky a studenty se školou. Snažíme se poradit všem včetně rodičů. Web je průběžně aktualizován.

Nejčastější dotazy k aktuálním opatřením ke koronaviru naleznete na webu MŠMT.

Nová výuková videa "Přijímačky bez obav" na Youtube kanálu MŠMT‼️

Podpůrná kampaň MŠMT, jejímž cílem je pomoci uchazečům při přípravě na jednotnou přijímací zkoušku. Videa vznikla ve spolupráci s iniciativou Otevřeno. Videa naleznete zde . Oficiální informace k přijímacím zkouškám a další výukové materiály naleznete na tomto webu v záložce MZ a JPZ.

Speciál NPI k uvolňování mimořádných opatření ve školství

V novém Speciálu přinášíme kromě tipů a zdrojů pro distanční výuku také informace k uvolňování mimořádných opatření v oblasti školství, harmonogram otevírání škol či soubor hygienických a bezpečnostních podmínek pro školy.

npi.cr

Webináře

Portál byl nově rozšířen o sekci věnující se připravovaným a dostupným již realizovaným webinářům.

Naleznete zde webináře zaměřené na oblast jak vzdělávat a hodnotit, dále na práci s nástroji pro vzdělávání a komunikaci, oblast pomoci školám a v neposladní řadě webináře se zaměřením na vzdělávací oblasti.

Připravované webináře

Jak jako učitel mít pod kontrolou výuku na počítačích?

Software NetSupport School (NSS) je jedním z celosvětově nejvyužívanějších programů pro classroom management (řízení počítačové učebny), který je dostupný také v plně české verzi. Dává učitelům možnost spolupráce a kontroly nad zařízeními užívanými při výuce. Učitel tak např. vidí, co který žák na počítači dělá, může vzdáleně převzít kontrolu nad jeho počítačem, sdílet se žáky svou obrazovku, rozeslat podklady pro práci nebo test, vybrat od žáků práci, znemožnit přístup na nevhodné stránky atd. Ve webináři vám ukážeme, jak snadno program používat, probereme postupně jeho základní funkce, které využijete v každé školní hodině, kdy žáci pracují na počítačích. Náš IT konzultant Ing. Petr Nepustil má s tímto nástrojem bohaté zkušenosti nejen své, ale i ze škol, kde jsme nástroj nasadili. Těší se na vaše dotazy včetně konkrétních na využití nástroje přímo na vaší škole, ve vašem předmětu. Webinář proběhne ve středu 24.06.2020 v 14:00 hod. Přihlašovat se můžete zde: k.k-net.cz

Co na webu najdete

  • Nevíte, jak začít? Přečtěte si postupy pro školy v období vzdělávání na dálku, jak je připravilo MŠMT, a podívat se můžete i na doporučení dalších organizací ve vzdělávání.
  • Hledáte vhodný nástroj pro komunikaci mezi učiteli, žáky a rodiči?
  • Víte, co chcete učit, ale chybí Vám učební materiály? Nabízíme přehled podle předmětů.
  • Chcete se v učení online zlepšovat? Projděte si kurzy, zdroje a nástroje na podporu práce pedagogů.
  • Nejste na to sami, spojte se s ostatními. Najdete zde komunikační kanály na školy, kolegy a kolegyně, odborné poradce, zdroje příkladů dobré praxe, tipy a triky, jak vše zvládnout.
  • Jste rodič a hledáte pomoc a podporu v současné situaci? Máme pro Vás tipy a nápady, jak na to.
  • Podívejte se na informace k přípravě na maturitní a jednotnou přijímací zkoušku.
  • Hledáte doporučení pro online výuku na vysokých školách?

Přechod k online výuce nemusí být náročným procesem 

Existujících materiálů je mnoho, jsou často roztříštěné a jejich kvalita může být různá, stejně tak existuje i mnoho způsobů, jak spolu můžeme v digitálním prostoru komunikovat. Tento web si klade za úkol poskytnout základní orientaci v dostupných nástrojích a zdrojích informací, jejichž využití napomáhá vzdělávat se s pomocí digitálních technologií. Na tomto webu naleznete nástroje pro komunikaci, které můžete využít k zadávání úkolů, distribuci a opravě testů nebo domácích úkolů, ale i ke sdílení dobré praxe. Zároveň zde naleznete i online vzdělávací zdroje, které mohou žáci využívat k vlastnímu vzdělávání. K dispozici jsou též odkazy na weby, kde je možné si procvičovat učivo v rozličných oblastech. V neposlední řadě zde naleznete odkazy na metodické weby a portály s výukovými materiály. Výběr konkrétních komunikačních nástrojů a zdrojů online výuky je na rozhodnutí jednotlivých škol.

Od 17. 3. 2020 je realizována série navazujících webinářů věnovaných problematice distančního vzdělávání. Webináře se věnují praktickým a využitelným postupům a návodům, jak mohou školy online výuku v průběhu karantény realizovat, jak složité a časově náročné to je, jaké konkrétní technologie mohou k online výuce využít. V rámci této série webinářů, kdy jeden webinář bude trvat přibližně půl hodiny, jsou zváni různí hosté, kteří Vám ukáží příklady dobré praxe. Webináře budou přenášeny živě na YouTube projektu SYPO, záznamy budou umístěny i na webu.